FLIR IM75-2 er et profesjonelt 2-i-1 instrument som kombinerer isolasjonstester og avansert digitalt multimeter i én robust enhet. Det er utviklet for elektrikere, serviceteknikere og vedlikeholdspersonell som arbeider med installasjon, feilsøking og forebyggende vedlikehold. Instrumentet kan utføre isolasjonstester med opptil 1000 V testspenning og måle isolasjonsmotstand helt opp til 20 GO.
Som multimeter tilbyr IM75-2 True RMS-målinger, spenningsmåling opptil 1000 V og avansert VFD-filtrering for arbeid på frekvensomformere. Med trådløs METERLiNK®-tilkobling kan måleverdier registreres i FLIR METERLiNK-appen sammen med bilder og video, slik at dokumentasjon, trendanalyse og rapportering blir enklere.
Hvorfor velge FLIR IM75-2?
- Isolasjonstester og digitalt multimeter i ett instrument
- Isolasjonstest med 50, 100, 250, 500 og 1000 V
- Isolasjonsmotstand fra 4 MO til 20 GO
- True RMS digitalt multimeter
- Måling opptil 1000 V
- Polarization Index (PI)
- Dielectric Absorption Ratio (DAR)
- Måling av jordleder-/earth bond-motstand
- Avansert VFD-filter for frekvensomformere
- Dual-display for samtidig visning av spenning og frekvens
- Compare Mode med flerfarget LED-indikator
- Trådløs METERLiNK®-tilkobling
- Kraftige integrerte LED-arbeidslys
- IP54-klassifisering
- Falltestet fra 3 meter
- CAT III 1000 V / CAT IV 600 V.
Hvem passer FLIR IM75-2 for?
FLIR IM75-2 er spesielt godt egnet til:
- Elektrikere
- Industrielektrikere
- Serviceteknikere
- Automatikere
- Vedlikeholdsavdelinger
- Elektroentreprenører
- Motor- og maskinservice
- Industri og produksjon
- Energi- og kraftanlegg
- Feilsøking på frekvensomformere
- Periodisk kontroll og forebyggende vedlikehold
Avansert isolasjonstesting opptil 1000 V
IM75-2 tilbyr flere testspenninger slik at isolasjonstesten kan tilpasses installasjonen og komponenten som kontrolleres.
Testspenninger:
- 50 V – isolasjonsmotstand opptil 50 MO
- 100 V – opptil 100 MO
- 250 V – opptil 250 MO
- 500 V – opptil 500 MO
- 1000 V – opptil 20 GO.
Dette gjør instrumentet anvendelig på alt fra elektroniske systemer til motorer, kabler og elektriske installasjoner.
PI- og DAR-testing
FLIR IM75-2 støtter avanserte isolasjonstester som Polarization Index (PI) og Dielectric Absorption Ratio (DAR).
Disse funksjonene gjør det mulig å vurdere utviklingen i isolasjonsmotstanden over tid i stedet for bare å basere vurderingen på én enkelt måleverdi. Det er spesielt nyttig ved tilstandskontroll og forebyggende vedlikehold av motorer, kabler og annet elektrisk utstyr.
True RMS digitalt multimeter
IM75-2 fungerer samtidig som et avansert digitalt multimeter med True RMS-teknologi.
Fordeler:
- Måling opptil 1000 V
- True RMS for pålitelige AC-målinger
- Egnet for komplekse elektriske signaler
- Kapasitansmåling
- Kontinuitetsmåling
- Frekvensmåling
- Flere funksjoner samlet i ett instrument.
Dermed kan teknikeren utføre både vanlige elektriske målinger og isolasjonstesting uten å bytte mellom flere instrumenter.
VFD-filter for frekvensomformere
Moderne motorinstallasjoner med frekvensomformere kan skape komplekse signalformer som gjør tradisjonelle målinger vanskeligere.
FLIR IM75-2 har derfor et avansert VFD-filter utviklet for måling på systemer med Variable Frequency Drives. Dual-displayet kan samtidig vise spenning og frekvens, noe som gir teknikeren mer informasjon under feilsøking.
Compare Mode med tydelig LED-indikasjon
Compare Mode gjør det mulig å bruke forhåndsdefinerte eller egendefinerte grenser under testing.
Den flerfargede LED-indikatoren gir en rask visuell indikasjon som gjør bestått/ikke bestått-vurderinger enklere å se ute i felt.
Dette er spesielt nyttig når mange komponenter eller installasjonspunkter skal kontrolleres etter samme kriterier.
METERLiNK® - dokumenter målingene trådløst
En av de viktigste fordelene med IM75-2 er integrasjonen med FLIR METERLiNK®-appen.
Via den trådløse forbindelsen kan du blant annet:
- Registrere måleverdier
- Dokumentere målinger sammen med bilder
- Legge målinger til video
- Sammenligne målinger over tid
- Analysere trender
- Opprette rapporter
- Dele dokumentasjon med kolleger og kunder
- Definere egendefinerte alarmgrenser.
Dette gjør IM75-2 særlig interessant for virksomheter hvor sporbarhet og dokumentasjon er en viktig del av vedlikeholdsarbeidet.
Robust konstruksjon for profesjonelt feltarbeid
FLIR IM75-2 er bygget for krevende arbeidsforhold.
Fordeler:
- IP54-klassifisert konstruksjon
- Falltestet fra 3 meter
- Robust dobbeltstøpt hus
- Store og lettleste tall
- Bakgrunnsbelyst display
- Kraftige integrerte LED-arbeidslys.
Arbeidslysene er spesielt praktiske ved målinger i mørke tavler, tekniske rom og andre steder med begrenset belysning.
Tekniske spesifikasjoner
| Spesifikasjon | Verdi |
|---|
| Produkttype | Isolasjonstester og digitalt multimeter |
| Isolasjonstestspenning | 50 / 100 / 250 / 500 / 1000 V |
| Isolasjonsmotstand | 4 MO til 20 GO |
| Maks. ved 50 V test | 50 MO |
| Maks. ved 100 V test | 100 MO |
| Maks. ved 250 V test | 250 MO |
| Maks. ved 500 V test | 500 MO |
| Maks. ved 1000 V test | 20 GO |
| AC-spenning | Opptil 1000 V |
| True RMS | Ja |
| VFD-filter | Ja |
| Kapasitans | Opptil 10,00 mF |
| Kontinuitet | Opptil 400 O |
| Polarization Index (PI) | Ja |
| Dielectric Absorption Ratio (DAR) | Ja |
| Earth Bond Resistance | Ja |
| Compare Mode | Ja |
| Trådløs kommunikasjon | METERLiNK® |
| Mobilapp | FLIR METERLiNK® |
| Arbeidslys | Integrert LED |
| Kapslingsgrad | IP54 |
| Falltest | 3 meter |
| Sikkerhetskategori | CAT III 1000 V / CAT IV 600 V |
Typiske bruksområder
Isolasjonstesting av elektriske installasjoner
Kontroller isolasjonsmotstanden i kabler, installasjoner og elektrisk utstyr med testspenninger opptil 1000 V.
Motorer og elektriske maskiner
Bruk PI-, DAR- og isolasjonsmåling til tilstandskontroll og forebyggende vedlikehold av motorer og annet elektrisk utstyr.
Frekvensomformere
VFD-filteret gjør instrumentet spesielt godt egnet til feilsøking på moderne motorstyringer og frekvensomformere.
Industrielt vedlikehold
Kombiner isolasjonstesting og vanlige multimetermålinger i ett instrument ved service på produksjonsutstyr og elektriske anlegg.
Dokumentasjon og trendanalyse
Registrer måleverdier via METERLiNK og sammenlign resultater over tid for å oppdage gradvis forringelse før den utvikler seg til driftsstans.
FAQ
Hva er FLIR IM75-2?
FLIR IM75-2 er et kombinert isolasjonsmåleinstrument og True RMS digitalt multimeter utviklet for profesjonell installasjon, feilsøking og vedlikehold.
Hvor høy testspenning kan IM75-2 levere?
Instrumentet tilbyr isolasjonstestspenninger på 50, 100, 250, 500 og 1000 V.
Hvor høy isolasjonsmotstand kan instrumentet måle?
Ved 1000 V testspenning kan IM75-2 måle isolasjonsmotstand opptil 20 GO.
Har FLIR IM75-2 True RMS?
Ja. Multimeterdelen benytter True RMS og har måleområde opptil 1000 V.
Hva er PI og DAR?
PI (Polarization Index) og DAR (Dielectric Absorption Ratio) er tidsbaserte isolasjonstester som brukes til å evaluere isolasjonens tilstand. IM75-2 har begge funksjonene integrert.
Kan IM75-2 brukes på frekvensomformere?
Ja. Instrumentet har et avansert VFD-filter og dual-display som kan vise spenning og frekvens samtidig.
Hva brukes METERLiNK til?
METERLiNK kobler instrumentet trådløst til FLIRs app. Målinger kan registreres sammen med bilder og video, sammenlignes over tid og brukes til rapportering og deling.
Er FLIR IM75-2 robust nok for feltbruk?
Ja. Instrumentet er IP54-klassifisert, har dobbeltstøpt konstruksjon og er falltestet fra 3 meters høyde.
Hvilken sikkerhetskategori har IM75-2?
Instrumentet er klassifisert som CAT III 1000 V / CAT IV 600 V.