Oventrop Optibal 1078006 DN20 kuleventil med termometer

Oventrop Optibal 1078006 DN20 kuleventil

med termometer

Varenr: 1078006

Oventrop Optibal 1078006 er en robust kuleventil med fullt gjennomløp og integrert termometer, utviklet for sikker avstenging og enkel temperaturkontroll i varme-, kjøle- og andre vannbaserte rørsystemer. Ventilen har nominell dimensjon DN20G 3/4" innvendig gjenge på begge sider og et forlenget plasthåndtak som gir praktisk betjening og gjør ventilen godt egnet der rørene skal isoleres.

 

Ventilhuset er produsert i forniklet messing, mens kulen er laget av forkrommet messing. PTFE-tetninger og FKM O-ringer bidrar til pålitelig og langvarig drift. Optibal-serien er konstruert med fullt gjennomløp, og DN20-modellen har en Kvs-verdi på 43 m³/h.

 

Det integrerte termometeret gjør det mulig å kontrollere medietemperaturen direkte ved ventilen uten behov for et separat måleinstrument. Dette gjør Oventrop Optibal spesielt praktisk i tekniske installasjoner hvor både avstenging og rask temperaturkontroll er ønskelig.

113,-eks. mva
194,-Førpris
-+
På lager

Oventrop Optibal 1078006 kuleventil DN20 - 3/4" innvendig gjenge med termometer

Oventrop Optibal 1078006 er en robust kuleventil med fullt gjennomløp og integrert termometer, utviklet for sikker avstenging og enkel temperaturkontroll i varme-, kjøle- og andre vannbaserte rørsystemer. Ventilen har nominell dimensjon DN20, G 3/4" innvendig gjenge på begge sider og et forlenget plasthåndtak som gir praktisk betjening og gjør ventilen godt egnet der rørene skal isoleres.

 

Ventilhuset er produsert i forniklet messing, mens kulen er laget av forkrommet messing. PTFE-tetninger og FKM O-ringer bidrar til pålitelig og langvarig drift. Optibal-serien er konstruert med fullt gjennomløp, og DN20-modellen har en Kvs-verdi på 43 m³/h.

 

Det integrerte termometeret gjør det mulig å kontrollere medietemperaturen direkte ved ventilen uten behov for et separat måleinstrument. Dette gjør Oventrop Optibal spesielt praktisk i tekniske installasjoner hvor både avstenging og rask temperaturkontroll er ønskelig.


Hvorfor velge Oventrop Optibal 1078006?

  • Profesjonell kuleventil fra Oventrop
  • DN20 nominell dimensjon
  • G 3/4" innvendig gjenge på begge sider
  • Integrert termometer
  • Fullt gjennomløp
  • Kvs-verdi på 43 m³/h
  • Ventilhus i forniklet messing
  • Kule i forkrommet messing
  • PTFE-ventilseter
  • FKM O-ringstetninger
  • Forlenget plasthåndtak
  • Egnet for vann og vann/glykol-blandinger
  • Driftstemperatur fra -10 til +100 °C
  • PN16-klassifisering
  • Kompakt og robust konstruksjon
  • Ideell for varme-, kjøle- og HVAC-installasjoner.

Hvem passer Oventrop Optibal DN20 for?

Oventrop Optibal 1078006 er spesielt godt egnet til:

  • Rørleggere
  • VVS-installatører
  • HVAC-teknikere
  • Varmeanlegg
  • Kjøleanlegg
  • Tekniske rom
  • Vannbårne varmesystemer
  • Industrielle rørsystemer
  • Service og vedlikehold
  • Byggautomasjon og teknisk drift.

 

Ventilen er særlig praktisk der man ønsker å kombinere avstenging av rørsystemet med lokal temperaturavlesning.


Kuleventil med fullt gjennomløp

Oventrop Optibal er konstruert som en full-flow kuleventil, noe som gir en stor fri gjennomstrømningsåpning gjennom ventilen.

 

For DN20-versjonen er Kvs-verdien oppgitt til 43 m³/h.

 

Dette gjør ventilen godt egnet i varme- og kjølesystemer hvor man ønsker effektiv gjennomstrømning kombinert med mulighet for rask og sikker avstenging.

Fordeler:

  • Fullt gjennomløp
  • Kvs 43 m³/h
  • Effektiv væskestrøm
  • Praktisk avstenging
  • Egnet for profesjonelle VVS-installasjoner.

Integrert termometer

En av de viktigste fordelene med Oventrop Optibal 1078006 er det integrerte termometeret i håndtaket.

 

Dette gir installatøren eller driftspersonellet mulighet til å kontrollere temperaturen direkte ved ventilen.

 

Løsningen er spesielt nyttig i varme- og kjøleanlegg hvor temperaturforskjeller mellom forskjellige deler av systemet skal kontrolleres.

 

Det reduserer samtidig behovet for separate analoge termometre rundt rørsystemet og bidrar til en ryddigere installasjon.


DN20 med G 3/4" innvendig gjenge

Ventilen har G 3/4" innvendig gjenge på begge sider og nominell dimensjon DN20.

 

Den rette konstruksjonen gjør ventilen enkel å integrere i tradisjonelle rørsystemer.

Tilkobling:

  • Nominell størrelse: DN20
  • Tilkobling 1: G 3/4" innvendig gjenge
  • Tilkobling 2: G 3/4" innvendig gjenge
  • Utførelse: Rett
  • Gjennomløp: Fullt.

Robust konstruksjon i forniklet messing

Oventrop har konstruert Optibal-serien for lang levetid i profesjonelle VVS-installasjoner.

 

Ventilhuset er produsert i messing med forniklet overflate, mens selve ventilkulen er produsert i messing med hardforkrommet overflate.

 

Ventilsetene benytter PTFE, mens spindeltetningen benytter FKM.

 

Denne materialkombinasjonen gir en robust ventil som er godt egnet for langvarig bruk i varme- og kjølesystemer.


Forlenget plasthåndtak

Oventrop Optibal leveres med et forlenget plasthåndtak.

 

Den forlengede konstruksjonen gir enklere betjening og er spesielt praktisk når rørene eller ventilen skal utstyres med isolasjon.

 

Det finnes også en separat isolasjonsskål til DN20-varianten som tilbehør.


Egnet for varme- og kjøleanlegg

Optibal-serien kan brukes med blant annet:

  • Vann
  • Vann/glykol-blandinger
  • Andre kompatible medier i henhold til Oventrops produktdata.

 

Det gjør ventilen godt egnet til både tradisjonelle varmeanlegg og kjølesystemer hvor glykolblandinger benyttes som varme- eller kuldebærer.


Tekniske spesifikasjoner

Spesifikasjon Verdi
Produsent Oventrop
Produktserie Optibal
Varenummer 1078006
EAN 4026755305692
Produkttype Kuleventil med termometer
Nominell dimensjon DN20
Tilkobling G 3/4" F × G 3/4" F
Gjengetype Innvendig gjenge på begge sider
Utførelse Rett
Gjennomløp Fullt gjennomløp
Kvs-verdi 43 m³/h
Trykklasse PN16
Ventilhus Messing
Overflate Forniklet
Kule Messing
Overflate på kule Forkrommet
Ventilsete PTFE
Spindeltetning FKM
Termometer Ja, integrert
Håndtak Forlenget plasthåndtak
Medium Vann / vann-glykol
Driftstemperatur -10 til +100 °C
Lengde 101 mm
Bredde 80 mm
Høyde 39 mm
Vekt Ca. 0,31 kg

Typiske bruksområder

Varmeanlegg

Bruk ventilen som avstengningsventil i vannbårne varmesystemer samtidig som temperaturen kan avleses direkte ved ventilen.

Kjøleanlegg

Egnet til vann- og glykolbaserte kjølesystemer hvor både avstenging og lokal temperaturkontroll er nødvendig.

Tekniske rom

Den kombinerte ventil- og termometerløsningen gir en kompakt installasjon i tekniske rom og fordelingssystemer.

HVAC-systemer

Velegnet for profesjonelle varme-, ventilasjons- og kjøleinstallasjoner hvor temperatur og vannstrøm må kunne kontrolleres.

Service og vedlikehold

Ventilen gjør det enkelt å stenge av deler av rørsystemet ved service samtidig som temperatur kan kontrolleres direkte på installasjonen.


Tilgjengelig tilbehør

Oventrop tilbyr tilbehør til Optibal DN20, blant annet:

  • Isolasjonsskål for Optibal DN20
  • Reservehåndtak
  • Spindelforlengelse.

Isolasjonsskålen kan være spesielt nyttig i varme- og kjøleanlegg hvor ventilen skal inngå i et komplett isolert rørsystem.


FAQ

Hva er Oventrop 1078006?

Oventrop 1078006 er en Optibal kuleventil DN20 med G 3/4" innvendig gjenge på begge sider og integrert termometer. Ventilen har fullt gjennomløp og forlenget plasthåndtak.

Har Oventrop Optibal 1078006 integrert termometer?

Ja. Denne varianten av Optibal-serien leveres med integrert termometer, slik at medietemperaturen kan kontrolleres direkte ved ventilen.

Hvilken dimensjon har ventilen?

Ventilen har nominell størrelse DN20 og G 3/4" innvendige gjenger på begge sider.

Hva er Kvs-verdien?

Oventrop oppgir en Kvs-verdi på 43 m³/h for DN20-modellen 1078006.

Hvilket materiale er ventilen laget av?

Ventilhuset er produsert i forniklet messing, mens kulen er produsert i forkrommet messing. Ventilsetene er av PTFE og spindeltetningene av FKM.

Hvilken temperatur tåler ventilen?

Oventrop oppgir et driftstemperaturområde på -10 til +100 °C for Optibal-serien.

Kan ventilen brukes med glykol?

Ja. Optibal-serien er oppgitt for vann og vann/glykol-blandinger, i tillegg til andre medier som er godkjent i Oventrops produktdokumentasjon.

Er dette en full-flow kuleventil?

Ja. Optibal 1078006 har fullt gjennomløp og en Kvs-verdi på 43 m³/h.

Kan ventilen isoleres?

Ja. Det forlengede håndtaket er utformet med tanke på isolerte installasjoner, og Oventrop tilbyr en egen isolasjonsskål for DN20 som tilbehør.