Clorius H1F DN20 reguleringsventil PN40, Kvs 5,0 - 2310414

Clorius H1F DN20 reguleringsventil

PN40, Kvs 5,0 - 2310414

Varenr: 2310414

Clorius H1F DN20 er en robust 2-veis reguleringsventil i støpestål, utviklet for presis regulering av varmt vann, damp og varm olje i industrielle og tekniske anlegg. Ventilen har nominell størrelse DN20, trykklasse PN40 og en Kvs-verdi på 5,0 m³/h, og er konstruert for krevende reguleringsoppgaver der driftssikkerhet, temperaturbestandighet og lang levetid er viktig.

 

H1F-serien brukes sammen med Clorius temperaturregulatorer, differansetrykkregulatorer samt elektriske eller pneumatiske aktuatorer. Den er spesielt godt egnet for industrielle prosesser, fjernvarme, sentralvarmeanlegg og maritime installasjoner.

 

Ventilhuset er produsert i støpestål GP240GH (GS-C25), mens spindel, sete og kjegle er utført i rustfritt stål. Den solide materialkombinasjonen gjør ventilen godt egnet for høye temperaturer og krevende medier.

Varenummer: 2310414

2 032,-eks. mva
3 484,-Førpris
-+
På lager

Clorius H1F DN20 reguleringsventil - PN40, Kvs 5,0 m³/h

Clorius H1F DN20 er en robust 2-veis reguleringsventil i støpestål, utviklet for presis regulering av varmt vann, damp og varm olje i industrielle og tekniske anlegg. Ventilen har nominell størrelse DN20, trykklasse PN40 og en Kvs-verdi på 5,0 m³/h, og er konstruert for krevende reguleringsoppgaver der driftssikkerhet, temperaturbestandighet og lang levetid er viktig.


H1F-serien brukes sammen med Clorius temperaturregulatorer, differansetrykkregulatorer samt elektriske eller pneumatiske aktuatorer. Den er spesielt godt egnet for industrielle prosesser, fjernvarme, sentralvarmeanlegg og maritime installasjoner.


Ventilhuset er produsert i støpestål GP240GH (GS-C25), mens spindel, sete og kjegle er utført i rustfritt stål. Den solide materialkombinasjonen gjør ventilen godt egnet for høye temperaturer og krevende medier.

Varenummer: 2310414


Hvorfor velge Clorius H1F DN20?

  • Profesjonell 2-veis reguleringsventil
  • DN20 nominell dimensjon
  • Kvs 5,0 m³/h
  • Trykklasse PN40
  • Ventilhus i robust støpestål
  • Innvendige komponenter i rustfritt stål
  • Beregnet for varmt vann, damp og varm olje
  • Flenset tilkobling
  • EN-flenser
  • Single-seat konstruksjon
  • Lav lekkasjerate
  • Kvadratisk reguleringskarakteristikk
  • Konstruert for industrielle reguleringssystemer
  • Egnet for fjernvarme og sentralvarme
  • Godt egnet for maritime installasjoner
  • Kan kombineres med Clorius regulatorer og aktuatorer
  • Servicevennlig og driftssikker konstruksjon

Hvem passer Clorius H1F DN20 for?

Clorius H1F DN20 er spesielt aktuell for:

  • Prosessindustri
  • Fjernvarmeanlegg
  • Sentralvarmeanlegg
  • Marine og skipsinstallasjoner
  • Energianlegg
  • Teknisk drift
  • Industrielle varmesystemer
  • Dampinstallasjoner
  • Varmtvannssystemer
  • Oljevarmeanlegg
  • HVAC- og varmetekniske installasjoner
  • Service og vedlikehold av eksisterende Clorius-anlegg

Ventilen er et godt valg både ved etablering av nye reguleringssystemer og som erstatningsventil i eksisterende Clorius-installasjoner.


2-veis reguleringsventil for krevende prosesser

Clorius H1F er konstruert som en 2-veis, enkeltsetet reguleringsventil. Ventilen regulerer gjennomstrømningen av mediet og kan kombineres med ulike regulatorer eller aktuatorer avhengig av applikasjonen.


H1F-serien er utviklet spesielt for regulering av:

  • Varmt vann
  • Damp
  • Varm olje

Dette gjør ventilen anvendelig i en rekke varme- og prosessapplikasjoner hvor nøyaktig kontroll av temperatur, trykk eller gjennomstrømning er nødvendig.


DN20 med Kvs 5,0 m³/h

Denne varianten har nominell dimensjon DN20 og en Kvs-verdi på 5,0 m³/h.


Kvs-verdien er en viktig parameter ved dimensjonering av reguleringsventiler og beskriver ventilens nominelle strømningskapasitet. Riktig dimensjonering er avgjørende for å oppnå stabil og presis regulering i systemet.


For Clorius H1F-serien finnes det flere dimensjoner og Kvs-verdier, slik at ventilen kan velges ut fra anleggets nødvendige kapasitet.


PN40 for krevende trykk- og temperaturforhold

Clorius H1F DN20 har nominell trykklasse PN40.


Den kraftige konstruksjonen gjør ventilen velegnet for industrielle systemer med høye krav til trykk- og temperaturbestandighet.


Ventilens faktiske tillatte arbeidstrykk avhenger av medietemperaturen og skal alltid vurderes mot produsentens trykk-/temperaturdiagram ved prosjektering og installasjon.


Ventilhus i GP240GH støpestål

Ventilhuset er produsert i GP240GH (GS-C25) støpestål, et materiale som er godt egnet for krevende industrielle ventilapplikasjoner.


De viktigste interne reguleringskomponentene – inkludert spindel, sete og kjegle – er produsert i rustfritt stål.

Dette gir:

  • Robust konstruksjon
  • God slitestyrke
  • Høy driftssikkerhet
  • God bestandighet ved krevende temperaturforhold
  • Lang levetid
  • Redusert behov for vedlikehold


Pakningsmaterialet består av grafitt og rustfri stålfolie.


Lav lekkasjerate og presis regulering

H1F-serien har en single-seat / enkeltsetet konstruksjon og er utviklet for tett avstengning.


Produsenten oppgir en lekkasjerate på maksimalt 0,05 % av Kvs.


Den lave lekkasjeraten bidrar til bedre regulering og reduserer risikoen for uønsket varmeoverføring når ventilen skal være lukket.


Ventilen har samtidig en kvadratisk reguleringskarakteristikk, som er tilpasset effektiv regulering i varme- og prosessystemer.


Funksjon og regulering

Når aktuator ikke er montert, holdes H1F-ventilen i åpen posisjon ved hjelp av en fjær.


Når spindelen presses ned, lukkes ventilen.


Avhengig av hvilken Clorius-regulator eller aktuator som kombineres med ventilen, kan dette brukes til automatisk temperatur-, trykk- eller prosessregulering.


Ved bruk sammen med Clorius termostater, elektriske aktuatorer eller pneumatiske aktuatorer kan ventilen konfigureres til å lukke når temperaturen stiger.


Dette gir et fleksibelt ventilkonsept som kan tilpasses forskjellige industrielle reguleringsoppgaver.


Flenset tilkobling

Varenummer 2310414 er DN20-versjonen med EN-flenser.


Flenset tilkobling gir en robust og sikker installasjon og er særlig godt egnet i industrielle rørsystemer hvor driftssikkerhet og mekanisk styrke er viktig.


H1F-serien kan, avhengig av variant, leveres med flenser i henhold til EN-standard eller ANSI-standard.


Tekniske spesifikasjoner

SpesifikasjonVerdi
ProdusentClorius Controls
ProduktserieH1F
Varenummer2310414
Produkttype2-veis reguleringsventil
Nominell dimensjonDN20
Kvs5,0 m³/h
Nominelt trykkPN40
VentilhusStøpestål GP240GH (GS-C25)
Innvendige komponenterRustfritt stål
VentilutførelseEnkeltsetet / single seated
ReguleringskarakteristikkKvadratisk
Lekkasjerate= 0,05 % av Kvs
ReguleringsområdeKvs/Kvr > 25
TilkoblingFlens
FlensstandardEN
AktuatortilkoblingG1B, ISO 228
Egnet forVarmt vann, damp og varm olje
VektCa. 4,9 kg

Typiske bruksområder

Fjernvarmeanlegg

Clorius H1F DN20 er godt egnet til regulering av varmt vann i fjernvarmeanlegg og energisentraler.

Sentralvarmeanlegg

Ventilen kan brukes til temperatur- og mengderegulering i større varmeinstallasjoner og tekniske anlegg.

Dampanlegg

Den robuste PN40-konstruksjonen og ventilhuset i støpestål gjør H1F-serien egnet til reguleringsoppgaver med damp innenfor produsentens spesifiserte trykk- og temperaturgrenser.

Industrielle prosesser

Ventilen kan kombineres med temperatur- eller differansetrykkregulatorer for automatisk regulering av industrielle prosesser.

Marine installasjoner

Clorius oppgir marine installasjoner som et av bruksområdene for H1F-serien, noe som gjør ventilen aktuell for varme- og prosessystemer om bord på skip og i andre maritime installasjoner.

Systemer med varm olje

H1F er også utviklet for regulering av varm olje og kan derfor benyttes i industrielle varmesystemer og prosessanlegg hvor olje brukes som varmebærende medium.


Fordeler med Clorius H1F-serien

H1F-serien kombinerer en relativt enkel mekanisk konstruksjon med materialer beregnet for profesjonell industriell bruk.

Dette gir flere fordeler:

  • Pålitelig regulering
  • Robust konstruksjon
  • Innvendige komponenter i rustfritt stål
  • Lav lekkasjerate
  • Servicevennlig oppbygning
  • Bredt utvalg av størrelser
  • Kompatibilitet med Clorius reguleringsutstyr
  • Egnet for krevende varme- og prosessapplikasjoner

Plasseringen av pakkboksen i aktuatoren bidrar også til en servicevennlig ventilkonstruksjon.


FAQ

Hva er Clorius H1F DN20?

Clorius H1F DN20 er en 2-veis reguleringsventil i støpestål for regulering av blant annet varmt vann, damp og varm olje i industrielle og tekniske systemer.

Hva er varenummeret?

Varenummeret for denne varianten er 2310414.

Hva er Kvs-verdien?

Clorius H1F DN20 med varenummer 2310414 har en Kvs-verdi på 5,0 m³/h.

Hvilken trykklasse har ventilen?

Ventilen er klassifisert som PN40.

Hvilke medier kan Clorius H1F brukes med?

H1F-serien er utviklet for regulering av varmt vann, damp og varm olje.

Hvilket materiale er ventilhuset laget av?

Ventilhuset er produsert i GP240GH (GS-C25) støpestål, mens blant annet spindel, sete og kjegle er produsert i rustfritt stål.

Hvilken type tilkobling har varenummer 2310414?

Denne DN20-varianten leveres med EN-flenser.

Er ventilen normalt åpen eller lukket?

Uten aktuator montert holdes ventilen åpen ved hjelp av en fjær. Når spindelen presses ned, lukkes ventilen.

Kan H1F brukes sammen med en aktuator?

Ja. H1F-serien er konstruert for bruk sammen med kompatible Clorius-regulatorer og aktuatorer, inkludert løsninger for temperatur- og differansetrykkregulering.

Hvor brukes Clorius H1F typisk?

Typiske bruksområder er industrielle prosesser, fjernvarmeanlegg, sentralvarmeanlegg og marine installasjoner.