Piggfrie fuktmålere - rask og skånsom måling av fukt uten inngrep.

Piggfrie fuktmålere brukes til å måle fukt i materialer uten å skade overflaten. Instrumentene skanner materialer som tre, gips og betong ved hjelp av elektromagnetisk teknologi, og gir rask indikasjon på fuktinnhold over større områder.

 

Denne typen måler er spesielt godt egnet for inspeksjon av ferdige overflater, hvor det er viktig å unngå hull eller merker. Piggfrie fuktmålere brukes ofte i bygg, taksering og vedlikehold for å identifisere fuktproblemer raskt og effektivt.

 

Hos Presisjons Teknikk finner du piggfrie fuktmålere til profesjonell bruk, utviklet for rask scanning og pålitelig vurdering av fukt.

 


Faglig rådgivning, utleie, service og kalibrering

Hos oss får du mer enn bare ett måleinstrument. Vi hjelper deg å velge riktig modell basert på bruksområde og krav til nøyaktighet. I tillegg tilbyr vi service og oppfølging, slik at du kan være trygg på målingene dine over tid.

Er du usikker? Kontakt oss – vi hjelper deg å finne riktig produkt til ditt behov.

 

📞 23 40 41 41

post@ptnordic.no

FLIR MR160-KIT2 Building Inspection Kit Termisk fuktmåling og bygningsinspeksjon FLIR MR160-KIT2 Building Inspection Kit Termisk fuktmåling og bygningsinspeksjon FLIR MR160-KIT2 Building Inspection Kit Termisk fuktmåling og bygningsinspeksjon FLIR MR160-KIT2 Building Inspection Kit Termisk fuktmåling og bygningsinspeksjon FLIR MR160-KIT2 Building Inspection Kit Termisk fuktmåling og bygningsinspeksjon

FLIR MR160-KIT2 Building Inspection Kit

Termisk fuktmåling og bygningsinspeksjon

Varenr: MR160-KIT2

FLIR MR160-KIT2 er et profesjonelt inspeksjonssett for bygningsdiagnostikk og fuktsøk, utviklet for rask lokalisering, kontroll og dokumentasjon av problemer i bygninger. Settet kombinerer FLIR MR160 fuktmåler med innebygd termisk kamera, et separat FLIR termografikamera og MR06 vegghuleprobe, slik at teknikeren kan gå fra rask lokalisering av et problem til målrettet fuktmåling og dokumentasjon.

 

MR160 bruker FLIRs IGM™ - Infrared Guided Measurement til å visualisere temperaturforskjeller som kan indikere fuktproblemer. Deretter kan området undersøkes med den integrerte kontaktløse fuktsensoren eller ekstern pinneprobe. Dette gjør settet spesielt interessant for takstmenn, bygginspektører, fuktteknikere, skadebegrensning og eiendomsdrift.

11 510,-eks. mva
14 388,-Førpris
-+
Bestillingsvare (Leveringstid: 20 dager)

FLIR MR160-KIT2 Building Inspection Kit - komplett inspeksjonssett for fukt og bygningsdiagnostikk

FLIR MR160-KIT2 er et profesjonelt inspeksjonssett for bygningsdiagnostikk og fuktsøk, utviklet for rask lokalisering, kontroll og dokumentasjon av problemer i bygninger. Settet kombinerer FLIR MR160 fuktmåler med innebygd termisk kamera, et separat FLIR termografikamera og MR06 vegghuleprobe, slik at teknikeren kan gå fra rask lokalisering av et problem til målrettet fuktmåling og dokumentasjon.

 

MR160 bruker FLIRs IGM™ - Infrared Guided Measurement til å visualisere temperaturforskjeller som kan indikere fuktproblemer. Deretter kan området undersøkes med den integrerte kontaktløse fuktsensoren eller ekstern pinneprobe. Dette gjør settet spesielt interessant for takstmenn, bygginspektører, fuktteknikere, skadebegrensning og eiendomsdrift.


Hvorfor velge FLIR MR160-KIT2?

  • Komplett sett for fuktsøk og bygningsinspeksjon
  • FLIR MR160 med IGM™ termisk veiledning
  • Integrert 80 × 60 termisk sensor
  • Både kontaktløs og pinnebasert fuktmåling
  • Kontaktløs måledybde opptil 19 mm
  • Ekstern probe for måling fra 0–100 % WME
  • 9 materialgrupper ved pinnemåling
  • Laserpeker for orientering mot måleområdet
  • Lagring av opptil 9 999 bilder i MR160
  • MR06 vegghuleprobe for måling inne i konstruksjoner
  • Separat FLIR termografikamera for videre inspeksjon og dokumentasjon
  • Utviklet for profesjonell bygningsdiagnostikk.

Hvem passer FLIR MR160-KIT2 for?

Settet er spesielt godt egnet til:

  • Takstmenn
  • Bygginspektører
  • Fuktteknikere
  • Skadesaneringsfirmaer
  • Eiendomsdrift
  • VVS-teknikere
  • Byggmestere
  • Entreprenører
  • Forsikringsrelatert skadeinspeksjon
  • Lekkasjesøk
  • Kontroll av isolasjon og bygningskonstruksjoner.

IGM™ - finn problemområdet visuelt

En av de viktigste fordelene med MR160 er kombinasjonen av termisk bilde og fuktmåling.

 

Den innebygde FLIR Lepton®-sensoren på 80 × 60 piksler gir et termisk bilde som gjør det mulig å finne temperaturavvik og raskt snevre inn området som bør undersøkes nærmere.

Fordeler:

  • Lokaliser potensielle problemområder raskere
  • Se temperaturforskjeller som ikke er synlige for øyet
  • Reduser behovet for tilfeldig punktmåling
  • Bruk termisk bilde til å styre videre fuktundersøkelse
  • Kombiner visuell indikasjon med faktisk fuktmåling.

 

Det er viktig å skille mellom indikasjon og bekreftelse: et termisk avvik er ikke i seg selv bevis på fukt. MR160s styrke er nettopp at området deretter kan kontrolleres med fuktsensoren.


Kontaktløs fuktmåling

MR160 har en integrert kontaktløs sensor som gjør det mulig å undersøke materialer uten å stikke elektroder inn i overflaten.

Spesifikasjoner:

  • Relativt måleområde: 0–100
  • Maksimal måledybde: 19 mm
  • Responstid: ca. 100 ms.

 

Dette er spesielt nyttig ved rask scanning av vegger, gulv og andre overflater der man ønsker å begrense inngrep.


Pinnebasert fuktmåling

Når et område er lokalisert, kan MR160 brukes med ekstern pinneprobe for mer direkte kontroll av materialet.

Fordeler:

  • Måleområde 0–100 % WME
  • Oppgitt nøyaktighet ±5 %
  • 9 valgbare materialgrupper
  • Måleoppløsning på 0,1
  • Responstid på ca. 750 ms.

 

Kombinasjonen av kontaktløs scanning og pinnemåling gjør instrumentet langt mer fleksibelt enn en enkel fuktindikator.


MR06 vegghuleprobe

MR160-KIT2 inkluderer FLIR MR06 Wall Cavity Probe, utviklet for undersøkelser inne i vegger og andre konstruksjoner. Dermed kan brukeren undersøke områder som er vanskelige å nå med en vanlig håndholdt fuktprobe.

 

Dette er spesielt nyttig ved:

  • Mistanke om skjult vannlekkasje
  • Fuktkontroll inne i vegger
  • Kontroll rundt rørføringer
  • Undersøkelse av isolasjon og konstruksjon
  • Skadeinspeksjon etter vanninntrenging.

Separat termografikamera

MR160-KIT2-konfigurasjonen hos inkluderer også FLIR C3-X, et kompakt termografikamera beregnet på blant annet bygg- og elektroinspeksjon. FLIR fremhever bruk til å finne skjulte varmepunkter, energitap, konstruksjonsfeil, problemer i VVS/HVAC og andre avvik.

 

Det gir en nyttig arbeidsdeling: MR160 brukes til å finne og verifisere fukt, mens det separate termografikameraet gir større fleksibilitet til generell termisk inspeksjon og dokumentasjon.


Dokumentasjon av inspeksjonen

MR160 kan lagre opptil 9 999 bilder som BMP-filer med måleverdier lagt over bildet. Dette gjør det enklere å dokumentere funn og sammenligne ulike områder under en inspeksjon.

 

FLIR fremhever også bruk av MR160 og termografikameraet sammen med FLIR-programvare for dokumentasjon og rapportering.


Tekniske spesifikasjoner - FLIR MR160

Spesifikasjon Verdi
Produkttype Termisk fuktmåler
Teknologi IGM™ – Infrared Guided Measurement
Termisk sensor FLIR Lepton® mikrobolometer
Termisk oppløsning 80 × 60 / 4 800 piksler
Bildefrekvens 9 Hz
Spektralområde 8–14 µm
Synsfelt 51° × 38°
Minimum fokusavstand 10 cm
Termisk følsomhet <0,15 °C
Kontaktløs fuktmåling 0–100 relativ verdi
Kontaktløs måledybde Opptil 19 mm
Pinnemåling 0–100 % WME
Nøyaktighet pinnemåling ±5 %
Materialgrupper 9
Måleoppløsning 0,1
Bildelagring Opptil 9 999 bilder
Filformat BMP med måleverdier
Batteri 3,7 V / 3000 mAh Li-ion
Maks. kontinuerlig drift Ca. 18 timer
Laser Klasse 2
Falltest 3 m

Hva følger med i FLIR MR160-KIT2?

FLIRs nåværende produktside beskriver settet rundt tre sentrale komponenter:

 

MR160 støtter i tillegg eksterne fuktprober, og den integrerte pinløse sensoren gjør at både destruktive og ikke-destruktive undersøkelsesmetoder kan brukes i samme arbeidsflyt.


Typiske bruksområder

Vannskader og lekkasjesøk

Bruk termisk bilde til å lokalisere mistenkelige områder og fuktmåling til å undersøke dem nærmere.

Bygningsinspeksjon

Kontroller vegger, gulv, tak og konstruksjoner for indikasjoner på fukt og temperaturavvik.

Skadesanering

Dokumenter fuktutbredelse før, under og etter tørkeprosessen.

Eiendomsdrift

Undersøk bygninger ved mistanke om lekkasjer, isolasjonsproblemer eller andre skjulte feil.

VVS og HVAC

Bruk termografi til å undersøke blant annet temperaturavvik og problemer knyttet til rør, varme og klimaanlegg.


FAQ

Hva er FLIR MR160-KIT2?

Det er et komplett bygningsinspeksjonssett som kombinerer FLIR MR160 termisk fuktmåler, et kompakt FLIR termografikamera og MR06 vegghuleprobe.

Kan MR160 finne fukt uten å lage hull?

Ja. Den integrerte pinløse sensoren gir kontaktløs relativ fuktmåling ned til en oppgitt maksimal dybde på 19 mm.

Har MR160 et ekte termisk kamera?

Ja. Instrumentet har en FLIR Lepton mikrobolometersensor med 80 × 60 piksler, tilsvarende 4 800 termiske piksler.

Kan fukt måles med pinner?

Ja. Med ekstern probe støtter MR160 pinnemåling fra 0–100 % WME og har ni materialgrupper.

Kan instrumentet lagre bilder?

Ja. MR160 kan lagre opptil 9 999 BMP-bilder med måleverdier.

Hvorfor følger MR06 med?

MR06 er en vegghuleprobe som gjør det mulig å utføre fuktundersøkelser i vanskelig tilgjengelige områder inne i konstruksjoner.

Er termografi alene nok til å fastslå en fuktskade?

Nei. Termografi viser temperaturforskjeller, og slike avvik kan ha flere årsaker. Den riktige arbeidsmetoden er å bruke termografien til å finne mistenkelige områder og deretter verifisere dem med fuktmåling. Det er nettopp denne kombinasjonen FLIR bygger MR160 rundt.